Pierwszeństwo dla spółek, których prezesami są kobiety
Program ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa przewiduje łącznie ponad 95 miliardów euro na badania i innowacje. Możliwości finansowania są dostępne nie tylko dla jednostek badawczych, ale również dla przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem tych o statusie MŚP.
W poprzednim artykule z cyklu poświęconego programowi Horyzont Europa (Biznes w czasie pandemii z 15 października 2021 r.) w kontekście kryteriów oceny wniosków poruszono kwestię zagadnień związanych z płcią. Ze względu na to, że mają one w obecnym programie ramowym Unii Europejskiej dużo szersze oddziaływanie na wszystkie podmioty w nim uczestniczące (w tym przedsiębiorców), warto poświęcić im więcej uwagi.
Równe szanse dla wszystkich
W programach ramowych Unii Europejskiej zagadnienia dotyczące płci mają istotne znaczenie od lat. Poprzednik Horyzontu Europa (HE), program Horyzont 2020, czynił konieczność promowania równości mężczyzn i kobiet w obszarze badań i innowacji jedną ze swoich czołowych zasad. Nie inaczej jest i w obecnej perspektywie finansowej 2021-2027.
WAŻNE!
Rozporządzenie 2021/695/UE, będące podstawą funkcjonowania programu Horyzont Europa, wskazuje w art. 7 ust. 6, że „program zapewnia skuteczne propagowanie równych szans dla wszystkich oraz uwzględnianie aspektu płci, w tym włączanie aspektu płci do treści z zakresu badań naukowych i innowacji".
O ile w języku polskim pojęcie „uwzględnianie aspektu płci" nie posiada głębszych konotacji, to jego odpowiednik z wersji angielskiej - gender mainstreaming – jest od lat obecny w dyskursie prowadzonym w Unii Europejskiej. Oznacza on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta